Silvie Pálková

Silvie Pálková (*1974) stojí v čele libereckého Severáčku od roku 1997. Jako dítě získala vynikající hudební a sborové cítění v královéhradeckém dětském sboru Jitro. S tímto dětským sborem absolvovala desítky koncertů v Evropě i v USA. Ve studiu operního zpěvu pokračovala na Konzervatoři Pardubice ve třídě prof. Svatavy Šubrtové. Cenné zkušenosti zde získala také jako členka vokálně-instrumentálního souboru ReBelcanto pod vedením předního hudebního skladatele a profesora pardubické konzervatoře Miroslava Raichla.

V roce 1994 založila společně se svým mužem Petrem Pálkou dětský sbor v České Třebové a oba jej za tři roky úspěšně dovedli k účasti na celostátní přehlídce dětských sborů v Uničově. V roce 1997 se stali sbormistry renomovaného dětského sboru Severáček v Liberci. Úspěšně zde navázali na mnohaletou tradici a prokázali hudební erudici nejen v České republice (mimo jiné účast na Pražském jaru v roce 1994, spolupráce s předními českými orchestry), ale i v zahraničí (se Severáčkem zvítězili na soutěžích v Cantonigros – Španělsko, Jersey – Velká Británie, na Rhodosu – Řecko). Pod jejich vedením zpíval sbor v Kanadě, Japonsku a v Evropě, uskutečnil nahrávky pro rozhlas, televizi a nahrál tři profilová CD.

Po tragické smrti Petra Pálky (jaro 2006) se Silvie Pálková sama ujímá vedení třistačlenného ansámblu rozděleného do pěti oddělení. Pod jejím vedením sbor zvítězil ve Španělském Cantonigros, estonském Pärnu, získal tři první místa a zvláštní cenu poroty na soutěži P. Ebena v Praze a vyzpíval dvě bronzové medaile v jihokorejském Busanu, kde soutěžil s dospělými sbory. Se sborem natočila dvě samostatná CD.

Silvie Pálková vystudovala Univerzitu Hradec Králové. Je zvána do porot tuzemských i zahraničních soutěží (mj. Llangollen – Velká Británie, Cantonigros – Španělsko, Praha, Nový Jičín ad.), v Liberci organizuje sborový festival Malí zpěváčci. Přednáší i organizuje kurzy pro sbormistry, kde se specializuje zejména na hlasovou výchovu ve sboru.

Komentáře