Jarní koncert Severáčku již 18.května

Ivan Pergler | 06. 05. 2014

Jarní koncert Severáčku v Divadle F. X. Šaldy se blíží. Přečtěte si povídání o koncertu, které do programu napsala sbormistryně Severáčku Silvie Pálková:
Jaro je již v plném proudu a na prknech Šaldova divadla se o dnešním nedělním podvečeru chystají severáčkovské děti, aby vám s chutí zazpívaly to, co jsme již po měsíce chystali ve zkušebně. Ti nejstarší mají čerstvé zážitky ze švédského turné, odkud jsme se vrátili právě před dvěma týdny. Naše děti si zájezd užily nejen po stránce cestovatelské, ale především výborně reprezentovaly naše město i českou sborovou školu a všechny koncerty se povedly na výbornou. Cestování pro tento školní rok ještě nemáme dost, zanedlouho vyráží čtyřicítka severáčkovských dětí do naší milované Francie, tentokrát je poved má kolegyně Radka Fryčová.

Dnešní Jarní koncert je příležitostí uvést hned dvě významná výročí. Celou letošní sezónu si totiž připomínáme padesát pět let od založení Severáčku – to už je pěkná spousta let a dalo by se říci, že z našeho Severáčku se již pomalu stává důstojný sbor pevně rozkročený na evropské sborové scéně. To by se ale nemohlo jednat o sbor dětský – vždyť ten se každým rokem obnovuje, nové děti přichází do Malých zpěváčků i do Broučků a s těmi nejstaršími se smutně loučíme na červnovém koncertu. A díky tomu je Severáček – navzdory svému věku – doslova a do písmene stále mladý. Dnes na koncertu budete mít možnost porovnat, jak se děti pěvecky rozvíjejí, vždyť budou zpívat hezky popořadě od těch nejmenších, co „si říkají Malí zpěváčci“, až po komorní dívčí sbor.

Druhým výročím, které si v letošním roce rádi připomínáme, je Rok české hudby. Ten se v našem programu projeví převahou českých autorů – uslyšíte Antonína Dvořáka a Bedřicha Smetanu, z novějších kmenových autorů pak uvedeme Petra Ebena, Milana Uherka, Jana Hanuše, Miroslava Raichla, Zdeňka Lukáše a další. Opětovně se vracíme k nám obzvlášť milým „Studánkám“, kdy se k severáčkovským hlasům přidá i sólista Jiří Kubík, herec Milan Hodný a to vše za doprovodu členů orchestru Divadla F. X. Šaldy a naší výborné klavíristky Evy Dvořákové. Kantáta Otvírání studánek je nádhernou oslavou lidových zvyků v naší zemi, poetický text k ní napsal Miloslav Bureš a krátce se o ní dočtete na zadní straně tohoto programu.

Dnešní Jarní koncert má i svého hosta, kterým jsou naši dlouholetí přátelé – dětský sbor z malé základní školy v Loučné nad Desnou. Jmenují se Klubíčka a jsou přípravným oddělením Loučňáčku. S jejich sbormistry Věrou a Petrem Lukášovými nás pojí letité přátelství. Poprvé jsme se setkali v Šumperku na festivalu Krajina zpěvu v roce 1997 a zatímco my jsme se tam tehdy s Petrem od pana Uherka, kterého jsme sotva znali, dozvěděli, že bychom měli vést Severáček, manželé Lukášovi již patřili ke zkušeným sbormistrům. Je obdivuhodné, jak kvalitní sbor plný nadšených dětí i dospělých okolo může vzniknout a po léta vydržet na tak malé dědině. To vše zásluhou a díky nezměrnému entuziasmu našich přátel. Dnes na koncertu zazpívají v první půli koncertu, protože ihned poté sednou do autobusu a vyrážejí domů na Moravu. A tak jim přeji, ať si užijí zpívání u nás minimálně stejně tak, jako si naši Plamínci užili zpívání v Loučné v listopadu loňského roku. A protože se s nimi během koncertu nestihnu rozloučit, tak jim i touto cestou přeji šťastnou cestu. Vám všem pak krásný zážitek z letošního Jarního koncertu Severáčku.

  1. jarni koncert2014

Kontakty

Silvie Langrová
sbormistryně Severáčku, umělecká šéfka sboru
Radka Fryčová
sbormistryně přípravných oddělění