PLAMÍNEK/25. 5. – 1. 6.

Radka Fryčová | 25. 05. 2020

Milí Plamínci,

srdečně vás všechny zdravíme! Je tu poslední květnový týden a s ním přicházejí opět nové hudební úkoly a písničky pro vás, naši milí zpěváčci.

Někteří z vás jdou po více než dvouměsíční odmlce opět do školy, přejeme proto vám i vašim rodičům, ať vše zvládnete bez potíží a ať se vám nový start vydaří :). Jak možná víte, od 18. 5. je částečně obnovena také výuka v ZUŠ, týká se to především individuálních hodin a malých skupinek starších dětí z Koncertního sboru. Plamínci budou stejně jako Broučci zpěváčci  a Malí zpěváčci pokračovat v distanční formě výuky.

Dnes se společně rozezpíváme, procvičíme se v hudební teorii, naučíme se novou písničku a na závěr pro vás máme jednu perličku :). Tak s chutí do toho!

Dnes si procvičíme v tak trochu matematickém kvízu délku not: čtvrťových, půlových (s tečkou i bez tečky) a celých. Do prázdného rámečku napište číselný výsledek příkladu. Že jste ještě nikdy nenásobili notu půlovou a čtvrťovou? Tak si pojďte vyzkoušet, že to opravdu jde!

S opěrnými písničkami se již blížíme ke konci – máme pro vás 7. pracovní list s lidovou písničkou Oči, černé oči. A samozřejmě pár lehkých úkolů k písničce… Máte všechny pracovní listy? Těšíme se, až nám je ukážete :-).

OPĚRNÉ PÍSNIČKY – pracovní list č. 7

A nová písnička – zde jsou noty na slezskou lidovou U sušeda dobra voda v úpravě Miroslava Raichla,  která je dvojhlasá, takže soprány se drží melodie ve vrchním řádku a alty naopak sledují noty ve spodním řádku, text pro oba hlasy je psán uprostřed. Nezapomeňte na repetice, jsou tu hned dvě! Písnička má dvě sloky, zazpívejte si určitě obě dvě.

U sušeda dobra voda

Všimněte si dobře dynamiky v písničce, tedy kde zpíváme jakou silou. Kdo z vás bude chtít jedničku, ať nám napíše, která dynamická znaménka jsou v této písničce a co znamenají v češtině. Věříme, že to hravě zvládnete a my se těšíme na vaše odpovědi :). Malou nápovědou vám může být toto video s neobvyklými hráči v orchestru…

Teď si pojďme písničku zazpívat podle hlasů (soprány – první video, alty – druhé video):

Můžete si poslechnout nahrávku písničky U sušeda dobra voda od šumperské „motýlí“ přípravky Plameňáci:

Na závěr dnešní hodiny máme pro vás, milí Plamínci, ještě jednu písničku. Noty nebudete potřebovat, určitě ji poznáte a nás by zajímalo, kdo že je jejím autorem? Kdo ví, odpoví 🙂 Pojďte si ji zazpívat s námi a můžete přidat klidně další sloky, které vás napadnou. Pošlete nám své návrhy a my zveřejníme ty nejzajímavější…

A to už je pro dnešek opravdu vše, moc se těšíme na další setkání a ZPÍVEJTE SI SE SEVERÁČKEM!

Vaše sbormistryně Radka a Silvie 

Související

Plamínek – distanční výuka 2. – 5.10. 2020

Radka Fryčová | 02. 10. 2020

Milí Plamínci, srdečně vás všechny zdravíme a protože se nemůžeme vidět na zkoušce v ZUŠ, máme pro vás př...

PLAMÍNEK/1. – 8. 6.

Radka Fryčová | 01. 06. 2020

Milí Plamínci, vážení rodiče, srdečně Vás všechny zdravíme na začátku nového měsíce a přejeme Vašim dětem ...

PLAMÍNEK/15. – 22. 5.

Radka Fryčová | 15. 05. 2020

Milí Plamínci, moc vás všechny zdravíme a  věříme, že se vám daří dobře, že jste zdrávi a že si kromě svých š...

HLASOVÁ PRŮPRAVA/4. – 15. 5.

Silvie Langrová | 05. 05. 2020

Naši milí Severáčci – „hlasovkáři“, srdečně vás zdravíme v prvním květnovém týdnu.  Dnes pro vás máme novou lidovou pí...

Kontakty

Silvie Langrová
sbormistryně Severáčku, umělecká šéfka sboru
Radka Fryčová
sbormistryně přípravných oddělění