ŽURNÁL ZÁJEZDU: SEVERÁČEK NA SLOVENSKU – den 1. a 2.

Silvie Langrová | 14. 10. 2023

Severáček byl pozván k účasti na Mezinárodním sborovém festivalu Voce magna, který se koná ve dnech 13. – 15. října 2023.

ŽURNÁL ZÁJEZDU SEVERÁČKU – DEN 1. a 2.

Ve čtvrtek 12. října jsme v největší špičce vyrazili směr Žilina, z Liberce a přes Prahu se cesta trochu vlekla, ale nám to nevadilo, protože jsme se již moc těšili na náš první letošní zahraniční zájezd. Na slovenský festival Voce Magna jsme byli pozváni na základě velkého úspěchu, který jsme zaznamenali při účasti na festivalu v Levicích v loňském roce.

Do žilinského hotelu Grand jsme dorazili těsně před půlnocí a tak jsme se rychle ubytovali šli na kutě, protože v pátek máme opravdu nabitý program.

Ráno jsme se probudili do krásného dne. Po snídani jsme se již začali chystat na výchovný koncert v Domě umění Fatra, překrásném secesním koncertním sálu. V deset hodin se sál zaplnil dětmi z žilinských škol a seminaristy festivalu a musím říct, že to bylo nesmírně milé zpívání – v úvodu děti poslouchaly chorál i polyfonii, jako bychom byli v kostele, zatímco v závěru koncertu už s námi společně zpívaly Raichlova Brusiče a téměř tancovaly při africké Bhombele, kterou jsme je naučili.

Po obědě jsme si mohli trochu odpočinout, než čekal nás další festivalový program. Nejprve zkouška v krásném katedrálním kostele, poté část dětí pomáhala při workshopu s dětmi z žilinských pěveckých sborů. Bylo to velmi milé setkání s šikovnými zpěváčky (myslím, že milou atmosféru krásně ilustrují pořízené fotografie), kterým jsme ukázali, jak v Severáčku pracujeme s hlasem. Také jsme si společně zazpívali českou lidovou Černé oči a africkou Bhombelu. Po odchodu našich i žilinských dětí zůstali v sále ZUŠky seminaristé, sbormistři z celého Slovenska i z Vídně a já jsem pokračovala hodinovým seminářem o fungování a práci v Severáčku. Bylo velmi milé, jak se sbormistři o naši práci zajímali a jak vřele nás přijali.

Ještě krátká zkouška v hotelu a už jsme se přesunuli do krásného katedrálního kostela na Zahajovací koncert. Měli jsme tu čest koncert zakončit, v úvodu koncertu vystoupil maďarský smíšený sbor, poté vystoupili skvěle zpívající muži z Pěveckého sboru slovenských učitelů a pak jsme byli na řadě my. Zahájili jsme gregoriánem, který jsme společně s naší oblíbenou polyfonií Když jsi v štěstí zpívali v kruhu kolem posluchačů. Velký úspěch zaznamenal i Panis angelicus a na závěr jsme si velmi užili Hymnus Otmara Máchy, se skvělými tympány Ondry Shona. Sklidili jsme velké ovace, ale hlavně jsme měli radost, že jsme potěšili slovenské publikum a koncert jsem si velmi užili. Celý koncert se streamoval, takže se můžete podívat na záznam.

Po koncertu jsme na kutě, abychom se pořádně vyspali na další den…

Silvie Langrová

 

Fotogalerie zde.

Plakát festivalu:

Související

SEVERÁČEK OPĚT ZAZPÍVÁ NA SLOVENSKU

Silvie Langrová | 08. 04. 2024

Severáček byl pozván k účasti na samostatném slavnostním koncertu Celostátní postupové soutěže a přehlídky dětských a mládežnických ...

ŽURNÁL ZÁJEZDU: SEVERÁČEK NA SLOVENSKU – den 3. a 4.

Silvie Langrová | 15. 10. 2023

Severáček byl pozván k účasti na Mezinárodním sborovém festivalu Voce magna, který se koná ve dnech 13. – 15. října 2023. ŽURNÁL ZÁJEZDU SEVERÁČKU – DEN 3. a 4. ...

SEVERÁČEK NA SLOVENSKU – PODÍVEJTE SE NA FOTKY

2023 | 32 fotografií

Severáček byl pozván k účasti na Mezinárodním sborovém festivalu Voce magna, který se uskuteční ve dnech 13. – 15. října 2023. 30 dětí Severáčku pod vedením ...

SEVERÁČEK NA MEZINÁRODNÍM FESTIVALU VOCE MAGNA V ŽILINĚ

Silvie Langrová | 15. 08. 2023

Severáček byl pozván k účasti na Mezinárodním sborovém festivalu Voce magna, který se uskuteční ve dnech 13. – 15. října 2023. Na tomto festivalu se představí vž...

Kontakty

Silvie Langrová
sbormistryně Severáčku, umělecká šéfka sboru
Radka Fryčová
sbormistryně přípravných oddělění