VYSTOUPENÍ KONCERTNÍHO SBORU NA MATINÉ V MALÉM DIVADLE

Silvie Langrová | 08. 01. 2015
28. 02. 2015 11:00 - 12:30

Severáček přislíbil účast na matiné v Malém divadle na počest životního jubilea výtvarnice Evy Kubínové, která byla po dlouhá léta spjatá se Severáčkem. Doufáme, že vystoupení Severáčku bude pro oslavenkyni překvapením a současně milým dárkem.

90 letokruhů Evy Kubínové

Sobota 28. února 2015 v 11 hodin, Malé divadlo

Účinkují:

Dětský pěvecký sbor Severáček

Dirigent: Silvie Pálková

Smyčcové kvarteto divadla F. X. Šaldy

Sólisté: Věra Poláchová a Luděk Vele

Slovo: Markéta Tallerová a Václav Helšus

Klavírní doprovod: Eva Dvořáková a Maxim Biriucov

Předprodej v pokladně Divadla F. X. Šaldy

Prodejní doba: úterý až pátek 12.00–18.00 a vždy hodinu před začátkem představení, tel.: 485 101 523, 487 377 351

anebo v Městském informačním centru.

Vstupenky lze zakoupit také on-line zde anebo v rezervačním systému evstupenka.

  • Pozvánka 90 letokruhů EK

Liberecké Divadlo F. X. Šaldy pořádá tematické dopolední představení na počest akademické malířky Doc. Evy Kubínové, jako dárek k jejím devadesátinám. Na jeho přípravě se podílejí členové divadla a řada významných osobností. Jsme rádi, že se DFXŠ jako instituce ujalo této příležitosti, a zveme kulturní veřejnost, všechny přátele, žáky a příznivce Evy Kubínové, aby svou diváckou účastí a zakoupením vstupenky podpořili symbolicky tuto zcela mimořádnou aktivitu našeho divadla a přišli oslavenkyni poblahopřát a připomenout si společně její celoživotní dílo.

Akademická malířka Eva Kubínová (* 21. února 1925) vyrostla v Jičíně a po studiu na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze v ateliéru profesora Karla Svolinského přišla na začátku padesátých let do Liberce, kde se aktivně podílela na vytváření nového českého kulturního prostoru v poničených Sudetech. Svůj vlastní osobitý způsob výtvarného vyjádření našla Eva Kubínová v dřevořezu, nebo přímo v hloubkách a vrstvách dřeva samotného, v kresbách letokruhů, zachycujících život, růst, rány i stárnutí a umírání bytosti stromu, z nichž pak citlivě čte a nechává vystupovat příběhy života lidského. Současně se věnovala vyučování malby a kresby na několika vysokých školách.

V padesátých letech se v Liberci rozvíjelo také po válce založené třísouborové Divadlo F. X. Šaldy, kde Eva Kubínová vytvořila v letech 1952–1977 výrazně stylizované, kultivovaně estetické kostýmy k celé řadě inscenací, především českých oper (Hubička, Čertova stěna, Dalibor, Prodaná nevěsta, Čert a Káča, Její pastorkyňa, Rusalka a další). Její soustavnou divadelní práci ukončila normalizace. Dnes můžeme na jevišti obdivovat jedinou mistrovskou drobnůstku z kostýmní tvorby Evy Kubínové, rafinovanou barevnou strukturu sborových krojů dětí Severáčku z konce padesátých let.

Divadlo, literatura, hudba a výtvarné umění vždy byly přirozenou součástí života Evy Kubínové, útočištěm nedotknutelné vnitřní svobody ve všech těžkých dobách od druhé světové války přes léta padesátá až po normalizaci. Svou okouzlující energii Eva Kubínová čerpá z hluboké víry ve smysl, jenž lidskému životu dává tvůrčí práce. Tuto víru předala a předává širokému publiku svých diváků, studentů a přátel. Slavnostním komponovaným pořadem Divadlo F. X. Šaldy oslaví její 90. narozeniny.

 

Kontakty

Silvie Langrová
sbormistryně Severáčku, umělecká šéfka sboru
Radka Fryčová
sbormistryně přípravných oddělění