KONCERTNÍ SBOR/online zkouška 23.10., 2.11.

Silvie Langrová | 26. 10. 2020

Milí Severáčci,

opět se setkáváme, abychom pokračovali v našich online zkouškách. Doufám, že i když se nemůžeme vidět, že si doma zpíváte či posloucháte hudbu. Po prázdninách se zkusíme potkávat online, všechny podrobnosti zašlu vašim rodičům do mailu.

Nezapomeňte si opakovat hudební teorie aneb trocha (hudební) teorie nikoho nezabije 🙂 Teorie HLSB 23.10.  v úkolech, které vám připravila Radka.

Nezapomeňte na celkové uvolnění před zpíváním, samotné rozezpívání, které nemusí být dlouhé, však každý z vás ví, jak se nejlépe rozezpívat.

Pokračovat budeme i v nácviku nové vánoční suity Martina Kudrny. Zatím nevíme, zda a v jakém režimu se budou moci uskutečnit vánoční koncerty, ale v každém případě nebude mnoho času na jejich společnou přípravu. Je proto nezbytně nutné, abyste každý sám (navíc to není těžké) ovládali skvěle svůj part. Dnešní novou písní je čtvrtá část s názvem Gloria, gloria. Je to pro vás opravdu jednoduché, pouze jednohlas. Noty již máte a zde je nová nahrávka:

Nezapomeňte si zazpívat obě sloky a pomalu se vše učte zpaměti.

Teď si zazpívejte celou suitu vánočních písní a nenechte se zaskočit delšími mezihrami. Na jevišti s námi bude spousta hudebníků, na což se už moc těším.

Jak jsem již uvedla, ráda bych vás po prázdninách viděla online. Připravila jsem si pro vás skladbu jednoho ze Severáčku nejbližších hudebních skladatelů Miroslava Raichla s názvem Amours, amours. Je to skladba, kterou věnoval Jiřině Uherkové a kterou generace dětí před vámi s velkým nadšením zpívaly. Není to vůbec jednoduché zpívání (navíc ve francouzštině), ale já bych chtěla vyzkoušet, zda jsme schopni se ji naučit online a na první zkoušce, kdy se zase uvidíme, ji zazpívat dohromady. Noty pošlu mailem v závěru prázdnin společně s instrukcemi, jak se budeme vídat. A nebojte se, na společných setkáních po hlasech nebudeme jen zpívat, budeme si i povídat a máme pro vás připravené i zábavné úkoly. Už se na to moc těším.

Nyní si ale tuto skladbu Amours, amours naposlouchejte v podání Severáčku pod taktovkou Milana Uherka z roku 1990:

Moc pěkné provedení z pardubického festivalu dětských a mládežnických sborů v podání jabloneckého sboru Iuventus, gaude! naleznete zde.

A na závěr jeden hudební „bonbónek“ – osobně mám hrozně ráda kategorii sborů, které se nazývají barbershop choirs. Při vystoupení těch nejlepších (a na počtu zpěváků skutečně nezáleží) zjistíte, kolik možností skýtá lidský hlas i pohyb na jevišti a je to obrovská zábava. A hlavně, že to jde i ve sboru! Stejně jako u následujícího videa, které má po právu už téměř 6 miliónů shlédnutí a na kterém živě zpívá fantastický mužský kvartet Main street. Dokoukejte určitě až do konce, kontrolní otázka zní – jaká  je hudební spojitost s naším soustředěním v Nové Pace? Příští týden, až se uvidíme, budu zvědavá, kdo bude vědět 🙂

A pro opravdové operní fajnšmekry (a ty, kdo milují operu Bohéma…) – Česká televize vysílala na stanici Art dokument o jedné z nejlepších operních sopranistek 20. století Mirelle Freni (je to jedna z mých nej nej zpěvaček :-)). Stojí za to se na tento dokument podívat, naleznete tam i spoustu zajímavých momentů z výuky zpěvu… Dokument naleznete zde.

To už je pro dnešek opravdu všechno, moc nám chybíte a těšíme se, až se (třeba online) uvidíme. 

Silvie a Radka 

 

Související

KONCERTNÍ SBOR online zkoušky 13., 16. 11.

Silvie Langrová | 13. 11. 2020

Milí Severáčci, již druhý týden vás pravidelně vídáme na našich skutečných online zkouškách na Jitsi Meet. Je to skvělé, ž...

Koncetní sbor/online zkouška 6., 9. 11.

Silvie Langrová | 06. 11. 2020

Milí Severáčci, jsem moc ráda, že jsme se v tomto týdnu viděli s alty a těším se na dnešní online zkoušku sopránů. ...

KONCERTNÍ SBOR/online výuka 16.,19.10.

Radka Fryčová | 16. 10. 2020

Milí Severáčci, tak tu máme další týden, kdy se nemůžeme vidět a kdy nám opět chybíte ve zkušebně… Snad to nebude ...

KONCERTNÍ SBOR – ONLINE VÝUKA/9. – 12. 10.

Silvie Langrová | 09. 10. 2020

Milí Severáčci, opět  po týdnu vás všechny zdravím. Dnes jsem pro vás natočila nejen zdravici :-), ale i rozezpívání. Tak ...

Kontakty

Silvie Langrová
sbormistryně Severáčku, umělecká šéfka sboru
Radka Fryčová
sbormistryně přípravných oddělění