Silvie Langrová (Pálková)

Silvie Langrová (Pálková) (*1974) stojí v čele libereckého Severáčku od roku 1997. V dětství získala výbornou hudební a pěveckou průpravu jako členka a později i sólistka dětského sboru Jitro. S tímto tělesem absolvovala stovky koncertů v Evropě a USA. Po studiu na gymnáziu vystudovala operní zpěv na konzervatoři v Pardubicích ve třídě Svatavy Šubrtové. Cenné zkušenosti získala také jako členka vokálně-instrumentálního souboru ReBelcanto pod vedením hudebního skladatele Miroslava Raichla. Vystudovala Univerzitu Hradec Králové, obory hudební výchova a sbormistrovství.

V roce 1994 založila společně se svým mužem Petrem Pálkou dětský sbor Kajetánek v České Třebové, který společně po třech letech dovedli k účasti na celostátní přehlídce dětských sborů v Uničově. Na základě těchto úspěchů se v roce 1997 stali sbormistry špičkového dětského sboru Severáček v Liberci a navázali na dlouholetou tradici zakladatelů sboru, manželů Uherkových. Projevili se jako mimořádné umělecké osobnosti doma (např. Pražské jaro 2004, spolupráce s tuzemskými orchestry), ale i v zahraničí (první ceny v soutěžích v Cantonigros – Španělsko, Jersey – Velká Británie, Rhodos – Řecko ad.). Pod jejich vedením zpíval Severáček v Kanadě, Japonsku a v mnoha státech Evropy, účinkoval v rozhlase i televizi a natočil tři samostatná CD.

Po tragickém skonu Petra Pálky (2006) pokračovala Silvie Langrová v řízení sboru i s jeho třemi přípravnými odděleními, později založila oddělení Malí zpěváčci pro nejmladší děti. Za dobu samostatného vedení tohoto tělesa získala mnoho tuzemských i zahraničních úspěchů (četná vítězství a zvláštní ceny v Bratislavě, Praze, estonském Pärnu, řecké Preveze, italské Riva del Garda, cena pro nejlepšího sbormistra ad.), natočila 2 samostatná CD. Severáček pod jejím vedením zpíval na mezinárodním hudebním festivalu Pražské jaro, navázal úspěšnou spolupráci s Českou filharmonií a nadále pokračuje v úspěšné spolupráci s Divadlem F. X. Šaldy v Liberci.

Silvie Langrová se kromě sbormistrovské práce věnuje též organizování seminářů pro sbormistry, zasedá v porotách našich i zahraničních sborových soutěží (mj. Llangollen – Velká Británie, Cantonigros – Španělsko, Praha, Nový Jičín ad.). Za svou sbormistrovskou činnost obdržela Cenu Františka Lýska za rok 2016. V současné době studuje v doktorském programu na Univerzitě Hradec Králové.

Kontakty

Silvie Langrová
sbormistryně Severáčku, umělecká šéfka sboru
Radka Fryčová
sbormistryně přípravných oddělění