PLAMÍNEK online zkouška 6./9.11.

Radka Fryčová | 06. 11. 2020

Milí Plamínci, vážení rodiče,

všechny vás srdečně zdravíme po podzimních prázdninách. Doufáme, že si děti alespoň na chvíli odpočinuly od školních povinností a že si společně s našimi nahrávkami zazpívaly nové písničky.

Velice děkujeme všem šikovným dětem, které nám poslaly video s písničkami, jmenovitě Emička Bělohlávková, ta jich poslala úplně nejvíc a všechny písničky byly navíc krásně zazpívané!

Dnes se opět setkáme ve WhatsApp skupině a s částí dětí také online přes Google meet, těšíme se tedy, že si budeme moci poslechnout i další zpěváčky 🙂

 

Na začátek se pojďte trochu protáhnout, protřepat ruce, nohy, zakroužit hlavou, promasírovat si tváře a řekneme si také jeden nový jazykolam:

PŘED POTOKEM PĚT KOP KONOPÍ, ZA POTOKEM PĚT KOP KONOPÍ.

Až vám to půjde hezky plynule, zkuste jazykolam říci na jeden nádech vícekrát za sebou, ale nejlépe před zrcadlem, abyste viděli, že rty a celá pusa pracují nejvíc, jak to jde 🙂

 

Opět si procvičíme intonaci a rytmus, jsou pro nás muzikanty potřebné stejně jako abeceda a počítání – bez nich to prostě nejde: Teorie PL 6.11. 

Věřím, že vám cvičení šly lehce a teď se ještě rozezpíváme – vyberte si některou z opěrných písní, které jsme se učili, třeba písničku Bude zima, bude mráz – zde je odkaz na krásnou nahrávku souboru Hradišťan z jejich CD Hrajeme si u maminky.

 

Dnes se společně naučíme a zopakujeme skladbu, kterou jsme začali nacvičovat na loňském soustředění Plamínku v Oldřichově v Hájích.

Jmenuje se Selská kantáta a je od německého hudebního skladatele Johanna Sebastiana Bacha, který žil a skládal v období baroka.

Zde máte noty: Selská kantáta

V článku z Operaplus.cz se můžete o J.S. Bachovi dozvědět něco ze života a podívat se na obrázky, jak vypadal on a jeho rodina.

Oblíbenou hudební hádankou je, jak by se jméno BACH dalo napsat do notové osnovy? Sám Bach tento hudební motiv ve svých skladbách používal jako podpis. Zkuste jeho jméno napsat pomocí not!

Johann Sebastian Bach s určitostí složil na 1 100 děl, ovšem řada dalších se nedochovala. Odhaduje se, že celkově zkomponoval asi 1 400 hudebních kusů. Najdeme mezi nimi fugy, fantazie, preludia, tokáty, chorální skladby, mše či koncerty.

Nejprve se naučíme každý hlas zvlášť – soprán je vrchní hlas, alt je spodní hlas. Loňští Plamínci vědí, jaký jsou hlas, ostatní si poslechnu v rámci online výuky a řeknu, který hlas budou zpívat. Zatím si můžete vybrat, který se vám lépe zpívá.

Soprán:

Alt:

Na této nahrávce už jsou oba hlasy dohromady. Nejprve si je poslechněte a pak se zkuste přidat, abyste se udrželi ve svém hlase až do konce. Nemusí to být hned napoprvé, ale postupně si dvojhlas jistě zazpíváte všichni:

Na poslední nahrávce je pouze klavírní doprovod – tzv. karaoke verze. Můžete si zkusit zazpívat sami svůj hlas jen s klavírem a poslat nahrávku, jak vám to jde:)

 

Věříme, že se vám dnešní zkouška líbila, těšíme se na vaše nahrávky a přejeme vám krásný víkend!

Vaše Radka a Silvie

 

Související

Plamínek online výuka 23. – 30.11.

Radka Fryčová | 23. 11. 2020

Milí Plamínci, máme za sebou další týden, během kterého jsme se potkávali na online zkouškách. Moc nás potěšilo, s jakou ...

PLAMÍNEK online zkoušky 13. – 20.11.

Radka Fryčová | 13. 11. 2020

Milí Plamínci, vážení rodiče, moc vás všechny zdravíme a opět po týdnu pro vás máme připravené novou písnič...

PLAMÍNEK – online výuka 23.10./2.11.

Radka Fryčová | 23. 10. 2020

Vážení rodiče, milí Plamínci, srdečně vás všechny zdravíme na konci týdne a posíláme opět nové úkoly k distanční ...

Plamínek online výuka 16. – 19.10.

Radka Fryčová | 16. 10. 2020

Vážení  rodiče, milí Plamínci, přestože jsme se všichni těšili na možnost individuální výuky v ZUŠ, netrvala bohužel dlouho a ...

Kontakty

Silvie Langrová
sbormistryně Severáčku, umělecká šéfka sboru
Radka Fryčová
sbormistryně přípravných oddělění