BLOG Silvie Pálkové: MALÍ ZPĚVÁČCI 3. díl

Silvie Pálková25. 02. 2015

Milí příznivci našich Malých zpěváčků – třetí díl mého blogu je tu. Trochu jsem si od posledního příspěvku dala na čas, potřebovala jsem vše ještě “doladit”. Tentokrát už v mém příspěvku  přináším slíbený návod, či chcete-li recept na zkoušku s nejmenšími dětmi. Dlouho jsem přemýšlela, zda mám začít hezky od začátku, tedy od zářijových zkoušek nebo pokračovat v březnu, protože část školního roku už je za námi. Nakonec zvítězila druhá možnost. Hledisko je ryze pracovní – pokud budete chtít uvedené náměty použít, hodí se zcela jistě jarní nápady s písničkami než ty podzimní.

Podtitulek mého blogu zní “Rok s Malými zpěváčky”, takže jsem všechny příspěvky rozvrhla do ročních období a měsíců podle toho, jak s dětmi zkoušíme. Pro vás nyní začínám přeci jen s předstihem, tedy první březnovou zkouškou. V tomto měsíci budou zkoušky čtyři včetně závěrečné společné s rodiči. Ráda bych uveřejnila každý týden jednu, ale znáte to…

A ještě dovolte pár upřesnění, než otevřete přílohy. Zkouška Malých zpěváčků trvá 55 minut, na tuto dobu je tedy celý harmonogram kocipován. Začínáme uvolněním a přípravnými hlasovými cvičeními, která zaberou 15 – 20 minut. Poté se rozezpíváme (cca 5 minut) a začneme nácvikem nové písničky – na každou zkoušku máme zpravidla novou píseň. Nácvik trvá cca 10 – 15 min.  Druhou polovinu zkoušky věnujeme “pilování” již nacvičených písní, objeví se i “školička” základů hudební teorie a závěrečná písnička spojená s pohybem. Z uvedeného návodu si ale samozřejmě můžete “vyzobnout” právě to cvičení nebo aktivitu, která se pro vaši práci s dětmi nejlépe hodí – to už je na vás.

Postupně bych ráda v těchto textech také popsala naše zásady při rozezpívání, proč vlastně věnujeme tolik pozornosti celkovému uvolnění, jak důležitou roli hrají v naší práci přípravná hlasová cvičení a další témata. A hlavně budu ráda za veškeré podněty, dotazy či připomínky. Ráda bych, aby se tento blog stal i takovým malým diskuzním fórem. Tak pište, sdílejte, jsem na vaše názory moc zvědavá.

Vaše Silvie

A teď to hlavní – v přílohách najdete harmonogram první březnové zkoušky s názvem POJĎTE S NÁMI NA VÝLET…, pracovní list – omalovánku na písničku Koulelo se, koulelo a klavírní doprovod písně od Milana Uherka. Ten ji před několika lety upravil na moji prosbu právě pro naše nejmenší děti.

PS: Moc mile mě překvapilo, kolik lidí si první dva příspěvky na mém blogu přečetlo… To opravdu zavazuje 🙂

Komentáře