BLOG Silvie Pálkové MALÍ ZPĚVÁČCI 5. díl

Silvie Pálková01. 10. 2015

Milí čtenáři mého blogu,

udělali jste mi velkou radost nejen svým počtem – od minulého týdne téměř šest set shlédnutí! – ale i milými komentáři. To vše mě pozvbudilo k dalšímu zaznamenávání našich pravidelných středečních setkání s MALÝMI ZPĚVÁČKY, nyní vám tedy překládám pátý díl. Jak jsem psala na začátku – tyto příspěvky mají být především zásobárnou nápadů a námětů, jak pracovat s dětmi při rozvíjení jejich hlasu i  hudebního potenciálu.

Dnešní díl má podtitul Hrátky se zvířátky. Jedná se o druhou zkoušku s našimi Malými zpěváčky v tomto školním roce. Úvodní přípravná uvolňovací, dechová i hlasová cvičení jsem pro tentokrát sloučila do jednoho bloku – podle zvířátek, která nám slouží za příklady. Inspirovala jsem se vlastními přípravami (že jich za ta léta mám…), ale i cvičeními z příruček A. Tiché. Tentokrát jsme s dětmi nacvičili písničku Copak je to za zvíře z cyklu Ivánkova zvířátka, strašidla a prasátka M. Raichla. Při výběru písně pro tuto hodinu mě ostatně napadlo, že bych se v některém z příštích díluů tohoto blogu mohla zaměřit na samostatné pojednání o výběru repertoáru pro ty nejmenší zpěváčky i s případným seznamem vhodných písní. Snad to bude pro ty z vás, kteří občas nevíte, z čeho vybrat, přínosné. Ale zpátky k naší zkoušce – děti jsme s kolegyní Radkou viděly teprve podruhé a tomu jsme samozřejmě přizpůsobily jednotlivé fáze zkoušky, ať to bylo krátké rozezpívání, nácvik pochodování či opakování písniček z úvodní hodiny. O tom všem se dočtete ve druhé podzimní kapitole, která je uvedena níže.

Já doufám, že vás moje další povídání potěší a případně inspiruje při vaší práci s dětmi a budu se moc těšit na všechny ohlasy.

Vaše Silvie Pálková

PS: Málem bych zapomněla – ty krásné fotografie v úvodu mých článků jsou z dílny našeho dvorního fotografa Karla Kašáka.

Komentáře